Radyo Reklam Dağıtımları


Radyo reklam dağıtım kapsamında yayınlanacak reklamların radyolara dağıtılması, yayınlanacak reklamın yayın takibi, radyo reklam saatlerinin ve yayın tekrarlarının belirlenmesi, reklamların planlanması, hazırlanması gibi konular radyo reklam dağıtımları kapsamında sunulabilecek hizmetler arasındadır.

Radyo Reklam Dağıtım Ajansı


Radyo reklam dağıtım ajansı hizmetleri ile reklamlarınızı 1 yada 1 den çok radyoda yayınlama takip etme gibi konularda firmaların reklam çalışmalarında en yakın yardımcılarıdır.

Radyo Reklamı Nasıl Dağıtılır?

Radyo reklam süresi belirlenmiş olan spotun yayın zamanı reklam bütçesi belirlenerek anlaşmalı olan radyolara reklam kampanyasının türüne göre şekillendirilerek yapılan anlaşma içeriklerine uygun olacak şekilde dağıtılmaktadır.


Radyo Reklamları Nerelere Dağıtılır Verilir?


  • a) - Ulusal Radyo Reklam Dağıtımları : Ulusal radyo reklam dağıtımları ulusal kalitede yayın yapan kuruluşlarda yayınlacak olan reklam anlaşmalarından oluşur.

  • b) - Bölgesel Radyo Reklam Dağıtımları : Bölgesel radyo reklamlarının dağıtımı ulusal radyo yayınlarına göre daha az kitleye ulaşılan ve fiyatlandırması ulusal radyolardan daha uygun olan çalışmaların yer aldığı birimdir.

  • c) - Yerel Radyo Reklam Dağıtımları : Yerel radyo reklamları dağıtımı belirlenen şehirlerde ki dinleyici potansiyeli yüksek yerel radyolara aktarılan reklam anlaşmalarıdır.

  • d) - İnternet Radyoları Reklam Dağıtımları : İnternet yayınları ile dinleyicilere ulaşılan net radyolarının reklam dağıtımları en düşük bütçeli reklam dağıtım alanındadır.

Radyo Reklam Dağıtımı Yapılmadan Önce Nelere Dikkat Edilmelidir


  • a) - Dağıtım yapılacak reklam süresinin belirlenmesi : Reklam süresi reklamın yayın dağılımının yapılacağı radyoların saniye fiyatı üzerinden hesaplanarak reklam bütçesine uygun şekilde programlamanın önemli ve kritik parçasıdır.

  • b) - Dağıtılacak reklamın reklam bütçesine uygun hazırlanması : Yayınlanmak üzere dağıtıma çıkacak olan reklamın metni seslendirmesi prodüksiyonu gibi konuları içinde barındıran çalışma bölümüdür.

  • c) - Dağıtıma çıkacak olan reklamın programlanması: Radyolarda reklam içeriği hedeflenen kitleye en uygun reklam saatlerinde reklamın yayına verilecek şekilde kuşaklara uygun hazırlanması.

Hangi Tür Reklamlar Radyolara Dağıtılır?

Bir çok sesli reklam çeşidi türlerinde radyo reklamları hazırlanmaktadır.

  • 1 - Hareketli (canlı) reklam sunumlarından oluşan reklamlar : Ritim seslendirme efekt reklam metni gibi içeriklerin tempolu olarak hazırlanması ve dağıtılması.
  • 2 - Slow reklam türleri : Slow ritimler ve seslendirmeler eşliğinde sunulan radyo reklamlarının dağıtımı.
  • 3 - Soft reklam türü : Soft ritimsel içeriklerle oluşturulmuş olan radyo reklamının dağıtımı.