Radyoya Reklam Vermek İçin Ne Yapmalıyım?


Radyo reklamı verme reklamlarınızı radyolarda yayıtlatma. Radyo reklamı nasıl? nereye? verilir? Radyo reklamı vermek için yapılması gerekenler nelerdir?

Radyo reklamı verme sürecinde ihtiyacınız olan iki önemli bilgi yapım ve yayın olarak tanımlanmaktadır. Basitçe radyo reklamı vermek için ihtiyacınız olan 1. unsur radyo reklam kuşağında yayınlanacak ses spotuna sahip olmak. Bu reklam spotu radyonun prodüksiyonu tarafından hazırlanabileceği gibi radyolara şirketlere reklam prodüksiyon desteği veren profesyoneller tarafından da oluşturulabilir.

Radyonun hazırladığı reklam prodüksiyonunu yetersiz bulduğunuzda başlı başına kendi alanında bir iş dalı olan radyo reklam prodüksiyon yapımcılarından destek alabilirsiniz. Firmanız için en uygun olan reklam metni ve ses kayıtlarının profesyonel, kaliteli radyo tanıtım örnekleri hazırlayan stüdyolarca oluşturulması, ortaya çıkan sesli reklam kaydının ise radyonun en çok dinlenildiği 'drive time' kuşaklarda ön plana çıkacak şekilde yayınlanması bilirnirlik ve dinleyiciye ulaşma yönünde firmanıza olumlu katkı sağlayacaktır.

Radyo Reklamı Nasıl Verilir?

Radyo reklamı doğrudan radyonun kendi reklam departmanına ulaşılarak radyoya verilebiceği gibi hizmetleri arasında radyo reklam dağıtım ve medya planma çalışması bulunan radyo reklam ajansları tarafından da radyolara verilebilir + dağıtılabilir.


Radyo Reklamı Nereye Verilir?


 • a) - Ulusal Radyolara : Geniş kitlelere hitap edebilme olanağı sunan ulusal lisanla yayın yapan ulusal radyo reklam verilir.

 • b) - Bölgesel Radyolara : Bölgesel alanda yayınları ile dinleyicilere ulaşma hakkına sahip olan bölgesel lisanslı radyolara reklam verilir.

 • c) - Yerel Radyolara : Yerel radyo lisans sahibi; programları, yayın tarzı, dinlenme oranı ile isim yapmış olan yerel radyo kanallarını radyı reklamı verilir.

 • d) - İnternet Radyolarına : İnternet yayın hakkı olan radyolar radyo reklamı vermek için tercih edilebilecek yayıncılar arasında bulunmaktadır.

Radyo Reklamı Vermeden Önce Yapılması Gerekenler Nelerdir


 • a) - Reklam Saniyesinin Belirlenmesi : Radyo reklamı verilirken listenin başında reklam süresinin ortalama ve ya net olarak belirlenmesi gelir. Reklam saniye uzunluğu toplam reklam yayın fiyatında bütçenin ortaya çıkmasında rol oynamaktadır.

 • b) - Reklam Metninin Hazırlanması : Radyo reklamı vermeden önce yapılması gerekenler listesinin başında radyo reklam metninin hazırlanması.

 • c) - Reklam Müziği Seçimi : Reklamda kullanılacak müziğin oluşturulması ya da seçilmesi.

 • d) - Reklam Seslendirmeni Belirleme : Reklam metnini seslendirecek olan kişinin seçimi.

 • e) - Ses efektleri, prodüksiyon, mix, mastering : Radyo reklamında kullanılacak olan seslerin ve ses efektlerinin prodüksiyonda kurgulanıp mix mastering aşamasıyla tamamlanması ile radyoya reklam vermeden önceki yapılması gerekenler aşaması tamamlanmış olur.

Yayına Verilecek radyo reklamı nasıl hazırlanır?

Yayınlanacak olan radyo reklamı nasıl, nerede, ve hangi türlerde hazırlanır?

 • 1 - Prodüksiyon Personeli Tarafından :Ses düzenleme programlarına hakim ses editörleri tarafından.
 • 2 - Prodüksiyon Odalarında : Prodüksiyon çalışmasının hazırlanması için uygun olan teknik donanımların bir arada bulunduğu ortamlarda prodüksiyon çalışmaları yapılmaktadır.
 • 3 - Slow hazırlan reklamlar : Slow tarzda okumalar ve müzikler eşliğinde hazırlanan radyo reklamları.
 • 4 - Soft yapım reklam : Soft bir akışa sahip yapıda ritimsel bütünlüğü dizayn edilerek hazırlanmış olan soft radyo reklamları.
 • 5 - Hareketli Dinamik Radyo reklamları: Hareketli enerjik melodiler ve seslendirme tenikleri kullanılarak ortaya çıkarılan radyo reklamı.