Reklam Spotu Nasıl Yapılır

Hazır Reklam Spotu

Konumuz sesli reklam spotu nasıl yaparım. Konunun cevabı kendi içerisinde dallara ayrılsada biz bunu özet olarak iki temel başlıkta toplayacağız. Reklam Spot Metinleri - Reklam Spot Prodüksiyonu

Birinci Başlık REKLAM SPOT METİNLERİ
Tanıtımı yapılacak X unsurunu özellikleri kullanımı ve iletişim bilgisi olarak özetyeceğiz. İletişim markasal ham maddenin yönlendirim biçimleri ile zihinlerde tanımlanan yansımalardır detaylara girmemeye çalışalım. Kısaca Adres : mah. cad. no. gibi ifaderden ibaret değildir. Bana bir diş macunu adresi verin sorusu ile bana bir diş macunu markası söyleyin ifadesinin neticesinde varılacak olan maddesel yönlendirmenin çıkağı adres = X2218 diş macunları. Aklınıza diş macunu deyince felgeyt hopana naraboltaks gelmiş olabilir. Adres olarak ise market mi tavsiye edeceksiniz. Hangi şehirde ülkede mahallede hangi modellemler ile zihin haritanız oluşmuş ise ona uygun afişe kelimeler kullanacaksınız. Tanıtımı yapılacak olan ürün hizmet veya firma için önümüze sadece bir karvizit konuldu. Reklam departmanı prodüksiyon biriminin önüne bir adet kartvizit bırakıp prodüksiyon departmanından bu karvizite göre reklam yapılmasını istedi. Bahsi geçen PRODÜKSİYON biriminin görev alanı hazırlanan reklam metninin ses kaydını almak müzik ve efektler ile birleştirip yayına hazır kayıdını oluşturmaktır. Az önceki satırlarda büyük harflerle yazılmış olan PRODÜKSİYON yazısına tıklayarak prodüksiyon başlığı altındaki içeriklere ulaşabilirsiniz. Görev alanının dışında olsada yaptığı görevin ta kendisi olması nedeni ile prodüksiyon editörlerinin bilgi sahibi olduğu bir alandır reklam metinleri oluşturma ve inceleme sahası. Gelen kart vizitin üzerinde sadece firmanın adı telefon numarası ve adresi vardı. Firma yeni ancak çalışma alanında detaylı hizmetler sunuyordu.

Firma Adı ALTIN KILIÇ ET MARKET... Kasap ürünleri. Telefon numarası ve adresi var şehir merkezinde açılmış yeni bir yer. Firma 1 aylık reklam anlaşması yapma konusunda çekimser bir tavır içerisinde. Tüm yük prodüksiyon sorumlusunda. Reklam prodüksiyon departmanı > reklam satış departmanına dönerek bilgiler bunlardan mı ibaret sorusunu sordu. Evet cevabını aldı ve herkes birimlerine dağıldı. Orada bulunan stajyer duruma çok şaşırmıştı bu stajyer şuan ulusal bir radyo istasyonun da drive time da yayın yapmaktadır. İlk günlerinde yaşadığı bu sahnenin sonucunda neler olacaktı teknik imkanları kısıtlı bir oda, kasası açık bir bilgisayar, kayıt esnasında sürekli kesinti ve hata veren bir mikrofon. Teknik sorunları bir kenara bırakalım. Prodüksiyon sorumlusunun bilgiler bu kadarmı tepkisi sonrası olayı izlemeye devam eden stajyer daha sonraki yıllarında yaşadığı bu olayı üniversite konferanslarında örnek olarak anlatacaktı. Stajyer ; Önüne gelen bilgi ve elinde ki imkan ne olursa olsun bu işte ilerlemek istiyorsan asla pes etmeyeceksin ve en kötü şartları en iyi koşullara çevirmeyi öğreneceksin bütünlük temeline dayalı sözlerinden sonra çalışmaya başlayan prodüksiyon seslendirme sorumlusunu takip etmeye devam etti. Reklam bilgisi sadece Altın Kılıç Et market... Telefon numarası... cad mah şeklinde devam eden adres... Firma ne istiyor olabilirdi. ? Hazırlanacak reklam spotunun ŞARKILI REKLAM JİNGLE seslendirme yapımı olmasına karar verdikten sonra. Sözler yazıldı.
VOKAL okumalar hareketli müzik eşliğinde yükselerek ve seslendirilecek metnin her kelimesine yeni vokal destekleri ekleyerek devam edecekti proje... ve sözler şöyleydi.
ALTIN KILIÇ ET MARKET.
SOFRANIZDA Kİ ZİYAFET.
ALTIN KILIÇ ET MARKET.
SOFRALARDA Kİ ZİYAFET.
sözlerin şarkılı vokal okuma kısmı bittikten sonra... devam eden reklam metninde... Var olan ürünlerin sıralaması ve bu ürünlerin altın kılıç et matkette, altın kılıç et marketin ise şehir merkezinde ulaşımı kolay bir cadde üzerinde olduğunu ifade eden kelimeler yer alıyordu... Bir kartvizitten ortaya çıkan yayına HAZIR REKLAM SPOTU firma tarafından beğenilerek içerisinde bölgesel bir radyonunda bulunduğu 5 radyoda 6 ay sözlemeşe yapılarak yayınlatıldı. Reklam ajansının firma için düşündüğü yayın anlaşması 1 aylık süre içindi. Firma ilk başlarda 1 aylık yayını kabul etmekten yana değildi. Marka yeni olduğu için isim tekrarı yapılacak, isim ürünle ve kullanım alanı ile bütünleştirilecekti. Etkili bir yöntem olan şarkılı vokal reklam seslendirme, slogan ve kelime tekrarlarında başarı sağlanan ses yapımlarıdır. Metin içerisinde hem ürün hem marka ismi hem de kullanım alanı kısa bir sürede tekrar edildi. Dinleyiciyi sıkmayan hatta dinleyicilerinde eşlik ettiği ezberleyerek tekrarladığı yapımlar olan şarkılı reklamlar ile bu tarz dikkat çekimler mümkün olabiliyordu. Şarkılı reklam teknikleri ile ilgili olarak hem bu sitemiz içerisinde hem de daha detaylı örneklerin yer alacağı diğer web sitelerimiz olan 'sarkilireklam.com' ve 'reklamjingle.com' da içerik yazılarımızda özel bilgiler aktaracağız.

İkinci başlığımız REKLAM SPOT PRODÜKSİYONU
Reklam spotları oluşturmak için gerekli olan teknik ekipmanlar prodüksiyon kayıt cihazları ve prodüksiyon arayüz yazılımları. Kayıt cihazları ve Program yazılımları arasında kaybolup gitmeyeceğiz. Burada binlerce ürün tanıtımı yapmayı hedeflemiyoruz. Kısa bilgilere yer vereceğiz ve konuyu en basit anlatalım temelinde tutacağız. İhtiyacınız olan USB mikrofon, aktif stüdyo monitörleri ve sesi işleyeceğiniz yazılım. Yapacağız işin temel adı post production. Bu başlıklarda araştırmalar yaparak kendinizi geliştirebilirsiniz. Zaman içerisinde güncellediğimiz site içeriklerimiz ile bilgi aktarımları yapacağız.

Reklam Spotları


Reklam Spotları

Reklam spotları sayfamızda bir çok ses kayıt örneği yer almaktadır.